Star Wars markasının sahipleri EA ile olan anlaşmayı bozabilir

Star Wars isim haklarının asıl sahipleri olan Disney ile Lucasfilm, Oyun haklarını elinde bulunduran EA ile anlaşmazlık içerisine girdi. Gelen haberlere göre Disney ve Lucasfilm, EA ile yaşamış olduğu sıkıntılardan dolayı artık şirket ile çalışmayabilir.

EA çatısı altında daha öncesinde birçok Star Wars oyunu duyurulmuştu. Bu oyunlardan biri ise geçtiğimiz zamanlarda iptal edilmişti, Çünkü EA hikaye tabanlı oyunlara önem vermediği için bu oyunun fişini çekmişti. Sonrasında ise Star Wars Battlefront II’de yaşanan mikro ödemeler ile oyuncuların oyunu dibe vurmasından sonra Disney ve Lucasfilm EA’in yaptığı bu davranışlardan dolayı bir hayli rahatsız olmuş. Öyle ki Disney ve Lucasfilm ortak bir karar alarak EA ile aralarındaki kontratın sonlanmasına karar vermişler. Gelen bilgilere göre Disney’in kontratı herhangi bir ceza ödemeden iptal etme hakkına sahipmiş. Çünkü Disney yapılan bu ortaklık anlaşmasına sağlam bir madde koydurmuş ve beklentiler karşılanmaz ise kontratın iptal edilebileceği yazıyormuş.

Peki ye Disney ile EA arasındaki bu anlaşma ona erer ise ne olacak, Aslında pekte birşey olmayacak zira Disney şimdiden Ubisoft ve Activision ile konuşmaya başlamış durumda. Eğer EA ile yapılan anlaşma bozulursa Star Wars oyun hakları Ubisoft yada Activision’a devredilecek ve planlanan projeler yeni bir geliştirici ekip ile devam edilecek. Zaten EA tarafına baktığımızda kendileri daha öncede Star Wars Battlefront III oyunu hakkında açıklama yapmış ve oyunun hiç çıkmayabileceğini ifade etmişti. Zaten Disney, Star Wars Battlefront II’de yaşanan mikro ödeme krizinden sonra EA şirketini uyararak oyundan mikro ödemeleri geri çektirmişti. Sonrasında ise başka bir Star Wars oyununun fişinin çekilmesi Disney ve EA’in arasını açmışa benziyor.

Cavit Varinli
Cavit Varinli hakkında 2557 makale
-- TurkPlaystation Editörü --

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*