Metro Exodus için Açıklanan İlk Detaylar

Metro Exodus geliştirici ekibi Game İnformer’ın yeni dergisi için oyun hakkında gün yüzüne çıkan yepyeni bilgiler sundu.

Serinin ilk oyunları olan 2033 ile Last Light Moskova metrosunun içerisinde geçmekteydi. Last Light ile yeri geldiğinde görev gereği yeryüzüne çıkmış olsak’da Exodus ile bu durum tamamen değişecek. Belirtilene göre ana karakterimiz Artyom, Exodus’da yeni bir yaşam arayışı için yüzeye çıkıyor. Yüzeyde bizi bekleyen büyük alanlar olurken aynı zamanda büyük tehlikelerde olacak.

Exodus bir açık dünya oyunu olmayacak ancak oldukça büyük bir dünyaya sahip. İlk iki oyunda olduğu gibi Exodus’da ana hikaye çizgisel işlemeyecek ve yan görevlerde bulunacak. Ancak mevcut bölgede işiniz bittiğinde geri dönmenin bir yolu olmadan bir sonraki bölüme ilerleyeceksiniz. Geliştirici ekip yeni oyundaki alanın oldukça büyük olacağını bir önceki oyun olan Last Ligth’taki en büyük alan 200×100 metre civarındayken Exodus’un bazı alanları iki kilometrekareye kadar uzayabileceğini belirttiler.

Geliştirici ekip yeni oyunun savaş kısmında değişiklikler olacağını söyledi. Bundan böyle bir düşmanı ölümcül veya ölümcül olmayan yollarla indirmek arasında seçimin oyuncuya bırakılacağını belirtiyor. Ayrıca animasyonlarda’da çeşitliliğe giden ekip düşmanı indirme animasyonunun silahın farklılığına ve bölgeye gidiş açımıza göre değişkenlik göstereceğini söylüyor. Oyun içerisinde yapmış olduğumuz eylemler diğer gruplarla olan ilişkimizi etkilerken bir grup üyesini öldürmek o grup tarafından düşmanca karşılanmamıza sebep olurken nazik davranır isek dostça karşılanmamıza sebep olacak.

Oyunda araç kullanma mekaniği bulunacak. Geliştirici ekip bu konu hakkında fazla detay vermese’de Game İnformer, oynadıkları demo’da gördükleri kadarıyla bir teknenin bulunacağını söylüyor.

Serini önceki oyunlarında olaylar birkaç gün içerisinde gerçekleşirken Exodus’da hikaye 1 seneden fazla bir süreye yayılarak anlatılacak, Bu esnada farklı mevsimlere tanıklık edeceğiz.

Silah bakımının oldukça önemli olacağını belirten geliştirici ekip, istasyonda silah bakımını yapmazsanız silahın kirlenip çalışmaz bir duruma geleceğini belirtiyor. Ancak burada silah tamamen çalışmaz bir hal almayacak sadece düşmana verdiği hasar azalırken hedef tutturma da zorlaşacak. Bunlara ek olarak bir silaha daha gelişmiş ekipmanlar takmak mümkün kılınacak. Bu ekipmanlar ise dürbün, namlu ve şarjör gibi eklemeler olacak. Geliştirici ekip bir alanda silah bulduğunuzda bu silahın tamamını almanızın gerek olmayacağından söz etti. Yani bulduğunuz silahın size sadece lazım olan parçalarını söküp alabilecek yada bu silahtan kullandığınız silaha uyumlu olan parçaları takabileceksiniz. Bununla birlikte cephane ve cephane craft etmeye yarayacak materyallar için etraftaki istasyonları araştırmanız gerekecek.

Son olarak yan görevler direkt olarak bizlere sunulmayacak. Bunlar için etraftaki notları bulup okumalı, karakterler ile konuşmalı yada karakterler arasındaki konuşmalara kulak misafiri olmanız yan görevler hakkında bilgi edinmeniz anlamına gelecek.

Cavit Varinli
Cavit Varinli hakkında 2557 makale
-- TurkPlaystation Editörü --

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*