God of War için Oynanışa Dair Yeni Bilgiler Paylaşıldı

Playstation markasının efsanevi serilerinden biri olan God Of War markasının yeni oyununa kavuşmamıza aylar kaldı. Evet oyunun çıkış tarihi net olarak açıklanmamış olsa’da 2018 yılının erken ayları olarak belirtildiğinden yeni God Of War yaklaşık olarak 4-5 ay içerisinde çıkışını gerçekleştirecektir.

Yeni oyun günümüz konsollarının sunmuş olduğu yeni teknolojiler ile serinin ski oyunlarına nazaran oldukça farklı olacak. Artık üsten kamera açısı yerine omuz hizasından kamera kullanılacak God Of War’da düşmanlar ise eskisine oranla daha az ama daha zor olacak. Elbette düşman sayısı ve çeşitliliği fazla olacaktır ancak eski oyunlara göre bu durum biraz daha aza indirilmiş olacak zira yeni God Of War aynı zamanda yeni birde oynanış sunacak. Yeni oyunda kullanacağımız silahlara ait detaylı görseller paylaşılırken, Oyunun Baş Tasarımcısı Jason McDonald ve Baş Mühendisi Jeet Shroff daha önceden bildiğimiz ve yeni duyduğumuz oynanışla ilgili bazı detaylar’da paylaştı.

Serinin ilk oyunundan beri alışık olduğumuz Chaos kılıçları yerini balta ve kalkana bırakacak. Oyunun yapımcıları kılıç ve balta ile Viking hissini vermeyi amaçlamış. Elbette kılıç ve baltamız basit bir silah olmayacak bunlar Kratos’un savaş tarzının bir paçası haline gelecek. Oyunun yönetmeni Cory Barlog, oyuncuların bu değişikliği en başından beri deneyimlemesini istemiş. Bu fikir sonrasında ise oyuncuların olumlu geri dönüşlerini almışlar. Ancak geliştiriciler kalkanın her zaman sırtımızda takılabilir bir silah olmasını uygun görmediklerinden yok olan bir kalkan fikrinin hayata geçirmişler. Bunun nedeni ise Kratos’un her yere dev bir kalkanla gitmesinin göze batabileceğini düşünmüşler.

Serinin yeni oyununda Kratos artık intikam yerine oğlunu korumanın derdinde. İskandinav mitolojisine dair yeteneklere sahip olan oğlumuz Atreus’u yeri geldiğinde kontrol edebilecek olsak’da çoğu zaman Kratos’un emirleri doğrultusunda bir kapıyı açma yada savaş esnasında bize yardımcı olarak büyülerini kullanma gibi kontrolleri bulunacak. Oyundaki düşmanla artık daha tehditkâr gözükecek, Böylelikle oyundaki savaş yoğunluğu daha fazla hissedilecek. Kamera açısı gereğinde Kratos dövüş sırasında sırtını göremeyecek bu yüzden geliştiriciler oyuncuların daha bilinçli ve stratejik davranmaları gerektiğini belirtiyor. Yeni God Of War’da “Quick time event” sistemi benzer bir yenilik bulunacak ancak X ve O tuşlarına basmak yerine uygun vuruş tuşları seçilerek yapılacağı geliştiriciler tarafından belirtiliyor. Oyunun geliştiricileri özellikle yeni oyunda rol yapma ögelerini arttırdıklarını ve keşfedilebilen mekanların ve bulunabilecek öğelerin vakit harcatacak derecede ayarladıklarını ifade ediyorlar. Artık çizgisel bir oynanışın dışına çıkmayı planladıklarını ve oyunculara yenilikler sunmak istediklerini söylüyorlar.

Yeni God Of War’un daha öncesinden 25 ile 35 saat br oynanış sunacağı belirtilmişti. Henz çıkış tarihi açıklanmayan oyunun 22 Mart 2018 tarihinde çıkış yapacağı Playstation Store üzerinden sızdırılmıştı.

Cavit Varinli
Cavit Varinli hakkında 2557 makale
-- TurkPlaystation Editörü --

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*